Detektivní léto 2022

 • Posádka č. 1: DAPSH = spolek detektivních amatérů a přátel Sherlocka Holmese v utajení – Kapitán: Štěpánka/Honzík; členové: LENI, Matúš, Sofča A., Daník a Lusy (Škodík)
 • Posádka č. 2: Homelessáci Ltd. – Kapitán: Klára; členové: MAJDA, Kuba N., Terča a Emča
 • Posádka č. 3: ORIONA – Kapitán: Dita; členové: LUCKA Z., Maty, Terka N., Štěpán a Sofi L.
 • Posádka č. 4.: JATKA – Kapitán: Zuzka; členové: JANČA, Kuba (Chleba), Tonda a Alenka
 • Posádka č. 5.: JSVD = Jednotka speciálně vycvičených detektivů – Kapitán: Vašek; členové: KAMČA, Matěj, David, Miky a Maru
 • Posádka č. 6: I. of Vltava = private investigators – Kapitán: Prťka; členové: ONDRA, Lída, Anička, Anežka a Mišo

 

Den 1. (sobota 30. 7.)

Ráno jsme se sešli u výtahu na Hlavním nádraží v 8:30. Hned jak jsme byli všichni, i Sirovátkovi, mohli jsme se přesunout nahoru na parkoviště k autobusu. Kolem 9. hodiny jsme zamávali rodičům a odjeli směr Vyšší Brod. Po dlouhé cestě jsme dorazili do kempu Pod Hrází. Po pár seznamovacích hrách dorazil Mlyeko, Prťka, Cipís a Zdeněk společně se stany. Hned, jak jsme dostavěli svoje stany, vrhli jsem se na stavbu Žracu, Spacu a plachty. Vyrazili jsem do lesa, zahrát si hru na rozřazení do posádek. Zpět jsme to vzali přes vyhlídku, kde jsme udělali posádková a společné foto. Cestou zpátky nám Majda vyprávěla křesťanské lore. Podél cesty jsme nasbírali opékací klacky. V táboře nás již čekali připravené buřty a oheň. Po večeři jsme si poslechli úvodní řeč a po pár písničkách jsem šli spát.

                                                                                                              (za P.I. of Vltava Ondra)

Den 2. (neděle 31. 7.)

Po Štěpánčině budíčku a rozcvičce jsme všichni poslušně naběhli do vody, která byla překvapivě nestudená. Když jsem se všichni převlékli do suchého a posnídali kamenné rohlíky s perlou a marmoškou, vydali jsme se na detektivní výcvik, jenž se skládal ze šesti disciplín: daktilosskopie, biometrie, výbrusy drahokamů balistiku, rozpoznání různých zámků, klíčů a trezoru a využívání dedukce. Bezprostředně po návratu do tábora jsme škrábali brambory, ze kterých byl později bramborový guláš, ten byl podáván k obědu s chlebem. Během poledňáku každá posádka pracovala na ID kartičkách a posádkových deníčcích. Okolo třetí hodiny jsme byli svoláni na běhací hru, jejíž pointou bylo nasbírání sta kartiček a následovné složení padesáti kriminálníků. Kartičku, respektive její půlku, bylo možno získat na čtyřech stanovištích. První, Štěpánčino, stanoviště vyžadovalo výhru v motoricky známé hře kámen, nůžky, papír. Druhé, Vaškovo, stanoviště vyžadovalo vytáhnutí nezlomeně sirky. U třetího, Klárčina, stanoviště se házelo kostkami a pro ukořistění odměny bylo potřeba hodit v součtu sudé číslo. Čtvrté stanoviště náleželo Zuzce. U Zuzky jsme tahali karty a museli jsme vytáhnout eso, krále, svrška, nebo spodka. Nasbírání všech částí karet mohlo trvat snad celou věčnost, ale netrvalo, mohlo to být asi kolem hodiny. Když jsme skočili se hrou, pracovali jsme opět na pos. deníčcích a ID kartičkách. Tvrdá práce byla vyrušena večeří – překvapivě dobrými špagetami carbonara. Po vybrání deníčků s ID kartičkami jsme se odebrali k ohni a po Hajduli a zubání zabalili do spacáčků a dali světu dobrou noc.                                     (za P.I.s of Vltava Lída)

Den 3. (pondělí 1. 8.)

Ráno nás vzbudila Klárka a společně jsme vyrazili do Vltavy, která se, ač studená, zdála být teplá v porovnání s okolím. Hned, jak jsme posnídali o něco měkčí rohlíky než včera (asi), tak jsem se dali do balení tábora. Ve vysoké rychlosti jsme sbalili tábor o něco dříve, než bylo očekáváno. Než se Cipís, Mlyeko & Prťka vrátili z dalšího tábořiště, hrálo makactvo mnoho zajímavých her, jako například hutututu. Pak už byl čas vyrazit a po poradě jsme odrazili od břehu. Po překonání 2 jezů jsme zastavili na Veverkách na obídek a šiftru od Enoly, potažmo lorda vikomta. První ji ukořistila Janička. Dále jsme vyrazili na svižnější část etapy přes Rožmberk. Po zdolání posledního jezu a notné dávky kilometrů jsme připluli na Trojku, rozbili tábor, pochálili véču, zazpívali hajduli a šli spát.

                                                                                                              (za JSVD čte Matěj)

Den 4. (úterko 2. 8.)

Ráno jsme poslušně vstali v 8:30 a jali se koupat v teplé řece. Posnídali jsme zajisté chutné chleby s ovocnou směsí, když v tom se objevila jedinečná příležitost odhalit proradného zločince, který lordu vikomtu Tewksburymu nastrčil hraběnčin náramek či jeho padělek do kapsy a tím ho uvrhl v podezření. Vyluštili jsme šifry a zjistili, že onen proradný muž je Isaac Lee. Následně jsme posvačili jablíčko a postupně vybíhali na hru, kde jsme běželi po fáborcích a odpovídali na kvízové otázky o Velké Británii a Sherlocku Holmesovi, načež jsme se museli z nutnosti smočit ve Vltavě, která se i zdála být sušší než my po běhu. Poobědvali jsme dobrou rýži a odebrali se k zaslouženému odpočinku. Po poledním klidu jsme se dozvěděli, že Mycrosoft Holmes kritizuje naše detektivní schopnosti, což jsme si samozřejmě nenechali líbit. Odebrali jsme se tedy do kempu Branná na test dedukčních schopností. Naši cestu vyrušil vystrašený lord vikomt, kterého se neznámý člověk se sekerou pokoušel zavraždit. Po ¨vyřešení¨ dvaceti dvou jsme se vrátili zpět do tábora a šli si zahrát brambory při čekání na večeři, kterou byl výborný vývar. Při ohni jsme si zazpívali, rozdali tajného přítele, vyhlásili hry, jakožto i bodování deníčku a šli spinkat.               (za ORIONA Lucka)

Den 5. (středa 3. 8.)

Ráno začalo teplou koupelí a skvělou snídaní – cereáliemi s mlékem. Poté jsme následovali Sherlocka k jeho včelstvu a vyřešili první případ tohoto dne. V táboře na nás pak čekala sváča – tatranka. Následoval nástup v plavkách a vodní hra, poté jsme hledali nesmysly na obrázku a nakonec jsme řešili květinovou šifru. Poobědvali jsme vynikající sýrovou omáčku s těstovinami a po poledním klidu jsme se odebrali na orientační běh. Na každém stanovišti jsme získali papírek s vodítkem k určení tajemného držitele hraběnky. Následovalo koupání a poté hra brambory. K večeři byla lahodná rajská omáčka s knedlíkem. Poté jsme se už jen odebrali k ohni, zapělli pár písní a šli na kutě.

                                                                                                                              (za JATKA Janča)

Den 6. (čtvrtek 4. 8.)

Po budíčku od Vaška jsme se odebrali probudit do přijatelně teplé řeky. Následovala snídaně a pak už šup šup balit tábor. Jakmile jsme dobalili tábor, dali jsme lodě na vodu a vypluli směr Spolí. Po cestě byla zastávka na Pískárnách a obídek v podobě vajíčkové pomazánky, rohlíků a okurek. Řeka nás dále vedla přes Papírny a potom se ani na Papouščí skále nikdo necvaknul. Nakonec jsme dorazili do Spolí, kde jsme se převlíkli do suchého, posvačili Milu a šťávu a vyrazili na pouť přes Krumlov na Zubří. Cestu nám značně zlepšila návštěva Tesca a s batůžky plnými dobrot jsme došli do cíle. Pak následovala stavba tábora a na večeři boloňské špagety. No a dál už byl jen oheň, kde detektivové dopadli posledního mrakomora a hajduli.                                            (za Homelessáky Ltd. Majda)

Den 7. (pátek 5. 8.)

Po pozdním budíčku nás rozespalé probudila Honzíčkova ranní rozcvička a obvyklé koupání ve Vltavě. Posnídali jsme rohlíky s ovocnou směsí a odebrali se hrát první hru. Rozděleni do dvou týmů jsme v lese vyluštili vzkaz a vrátili se do tábora. Po obědě (knedlíky se špenátem) a poledním klidu jsme se neůspěšně  pokusili o fotbal s raky. Udatně jsme po posádkách vypluli zjistit jak se otevírá ztracený trezor královny Viktorie. Pak následovalo hledání samotného trezoru na křížové hoře (v lese) A rozšifrování vzkazu v něm. Ještě jsme stihli (neviditelně) zapsat vzkaz pro Enolu a vyrobit si Sherlokovskou čepici. Pomalu začínalo pršet a my po večeřeli letos správně slanou vodu s noky. Pak už jsme si jen sedli k ohni, přivítali pár návštěv a už zbývalo jen předat vládu nám makakům.

                               (za Spolek detektivních amatérů a přátel S.Holmese v utajení Lusy, Leni, Matúš)

Den 8. – Makačák (sobota 6. 8.)

Po dlouhém spánku jsme se probudili kolem deváté až desáté hodiny ranní. V malé skupince jsme se vydali rozdělat oheň z mokrého dřeva a vyhaslích uhlíků. Po chvíli dmýchání se objevil oheň. Uvařil se čaj a vzbudil se zbytek makactva. Po posnídání corn flaků a čaje se všichni ukryli zpět do stanů, neboť začalo znovu pršet. Ke svačině byli broskve, které se ovšem vůbec nehodily k počasí. Na stejné kládě, na které jsme rozdělali oheň, jsme i mírně připálili krupičkovou kašičku Janičku. Poté se všici zase vrátili do stanu. K druhé svačině jsme si dali melouna. Na odpoledne se počasí uklidnilo a na oblohu se vrátilo slunce. K večeři jsme měli párky v rohlíku. Poté jsme v devět hodin zase vrátili vedení kapitanátu. Po hajduli jsme se šli vyzubat a spát.                                           (za JSVD Matěj)

Den 9. (neděle 7. 8.)

Obvyklý ranní budíček a koupel dnes nahradila Honzíkova rozcvička. Po rychlé snídani jsme si zabalili batůžky a vyrazili do Krumlova. Tam jsme navštívili grafitový důl, kterým nás provedla nerudná paní hrozící ukončením prohlídky. Pomalovaní grafitem pro štěstí jsme se vyrazili pořádně umýt do bazénu. Poobědvali jsme rohlíky se šunkou a sýrem a vyrazili zpět do tábora. Cestou jsme si ještě nakoupili v Tescu a v lese na nás čekala hra. Naším úkolem bylo přeskládat zadaná slova tak, aby vzniklo slovo nové, např. slohem -> Holmes, nebo rek oschl -> Sherlock. V táboře na nás pak čekala vynikající večeře – kuřecí maso s rýží a zeleninovým salátem. A protože jsme šikovní táborníci, kterým nevadí nepohodlí, odebrali jsme se na nedalekou louku a ustali si pod širým nebem. Nemohl chybět ani oheň, u kterého jsme rozpoznávali neznámé zvuky. Poté jsme zapěli pár písní a po Hajduli se odebrali spát.                                                                                    (za JATKA Janča a taky Leni)

Den 10. (pondělí 8. 8.)

Ráno v trávě a poklidný spánek nám ráno přerušil zvuk klaksonu a my byli nuceni sbalit náš dočasný tábor a přesunout se zpět na Zubří. Tam nás čekala koupel a snídaně v podobě chlebů a rohlíků s povidlem. Po zubání následovalo pokračování detektivního výcviky – luštění rádiohádanek. Poté jsme zdlabali brzký obídek a vyrazili směr Krumlov. Vycházka pokračovala netradiční cestou parkem a přes Jelení lávku nad Královskou. Dorazili jsme na náměstí, přebrali si poštu a započali honbu za zlatým náhrdelníkem královny Viktorie. Za nedlouho ho ukořistil Štěpán a získal 6 pro posádku č.3. Po konci rozchodu jsme se přesunuli do Spolí a za nějáký čas vyrazili na Zubří. Po úspěšném překonání všech jezů a kamenů za Krumlovem jsme dosáhli kýženého cíle a večeře – kus kusu. Po umytí nádobí už nás čekal jen oheň, při kterém byli odhaleni 2 mrakomoři, pár písní a po hajduli už skoro všichni zavřeli papulky a šlo se spát.                                              (za Homelessáky Majda)

Den 11. (úterý 9. 8.)

Po velmi brzkém budíčku a ranní koupeli s rozcvičkou na nás čekala příjemná snídaně od Majky a Tomáše v podobě müsli. Pak jsme byli nuceni se rychle spakovat a vyrazit na celodenní výlet směrem na Kleť. Cestu jsme si krátili hraním klíšťat neboli kolíčků. Po zdolání kopce jsme byli odměněni výborným kuřátkem s okurkou a chlebem. Pak nás čekala vrcholová hra, kde jsme dostali za úkol najít v okolí ukryté šifry, které jsme posléze museli vyluštit. Ty nám dali indicie, podle kterých se žádné posádce nepovedlo určit správně pachatele. Po hře jsme spapkali k svačině perníčky a vydali se na cestu dolu, která se však neobešla bez zranění. Když jsme dorazili do tábora, dostali jsme milosrdně na výběr: buď do vody a pak na dřevo, nebo rovnou na dřevo. Po zdolání spousty klád jsme byli svoláni k večeři, kterou bylo slané kuře na paprice. Hned po večeři jsme neobvykle rychle umyli nádobí a šli jsme konečně hrát fotbal s Raky, který jsme ¨nečekaně¨ vyhráli 9:2. U ohně nás čekala kontrola visaček, uzlovaček a zpěvníčků, nový mrakomor a oznámení etapy. A jako vždy jsme po pár písničkách a Hajduli šli do spacáčků.                                      (za ORIONA Lucka a Terka)

Den 12. (středa 10. 8.)

Ráno nás probudila blesková a ledová koupel. Posnídali jsme chleby s povidli a pyré a začali balit tábor. Dobalili jsme erár, posvačili meloun a dlouhou chvíli jsme krátili dvěma hrami do celotáborovky – makaku nezlob se a hádanky. Mezitím se vrátili řidiči a my tak mohli vyplout. Po chvíli jsme statečně zdolali jediný jez dnešní etapy – Zlatou korunu – s jedinou obětí. Pod jezem jsme poobědvali lahodnou česnekovou pomazánku a zeleninu. Posilnění jsme mohli vyplout na další cestu. Dopředu nás hnala myšlenka na naše poslední tábořiště – Dívčí kámen.  Tam jsme novým způsobem (nejdřív erár, potom stany) rozbili tábor. Znaveni celým dnem jsme povečeřeli výbornou čočku s párky a vajíčkem a zbytek udali Ditiným a Zuzčiným studentům. Najezení jsme si sedli k ohni, detektivové popravili nevinného Chleba, zazpívali jsme pár písniček a po hajduli jsme šli spát.

                                                                                                              (za spolek DAPSH Leni)

Den 13. (čtvrtek 11. 8.)

První ráno na dívčim kameni proběhlo hladce. Probudili jsme se v půl deváté a vyrazili do sprch. Nováčci byli zmateni a my jsme se smáli. Následovala snídaně. Chleby s povidly namazané posádkou číslo 5. Po snídani jsme šli na běhací hru, kde jsme měli posbírat kousky komiksů a vrátit se zpět. Z těchto kousků jsme následně složili příběh o Holmesovi. Ještě, než jsme se vrátili do tábora, zahráli jsme si takzvaný identikit, ve kterém jsme skládali obličeje zločinců. V táboře někteří makaci chladili svá těla v řece a jiní je rozpalovali tvrdou prací se dřevem. Konečně nastal vytoužený oběd. Sekaná s bramborem nám všem moc chutnala. Po poledním klidu jsme vyrazili do lesa zahrát si klíčovou hru Trixeso s klíči. Poté jsme se sešili klíčem, nasbírali šáší a vrátili si do tábora, kde jsme hráli pašeráky klíčů. Mezitím v táboře vzkvetla delikatesní večeře chilli noc carne. Po pár písničkách a hajduli, jsme šli spát. Akorát, že vůbec! Bojová noční hra nás vystrašila, a tak náš následující spánek ohrozila. Ti šťastlivci co dokázali usnout se dobře vyspali.          (za I.P. of Vltava Ondra, Anežka, Matěj, Lucka)

Den 14. (pátek 12. 8.)

Po ranním sprchování a po chlebech s povidly nás čekalo dopoledne plné vodních her. Jako první jsme hráli volejbal s vodními balónky a celtami. Následně jsme se přesunuli k hraní naší oblíbené hry majáky. Jakmile byli všichni lodivodi pořádně zlití, tak jsme poobědvali výbornou zelňačku. Po poledňáku a koupání jsme vyrazili vstříc závěrečné hře. Úkolem bylo oběhnout okruh a posbírat všechny šifry, následně se vrátit co nejrychleji do tábora. V táboře jsme je vyluštili a díky tomu určili posledního pachatele. Pak jsme se šli zchladit do Vltavy a dočkali se závěrečného vyhlášení. Vyhrála posádka č.2 Homelessáci a po Sherlockově návštěvě započal očekávaný jarmark. Po nákupech na jarmarku jsme se nachálili výborných burgerů od Majky s Tomášem. Přesunuli jsme se ke slavnostnímu ohni, jež byl jako vždy zapálen ohnivci z výherní posádky. Zazpívali jsme pár písní odhalili tajného přítele a výhru mrakomorů. Nastalo povyšování: do hodnosti plavčíka: Miky, Anička, na lodníka: Chleba Matúš, Daník a na člunaře: Ondra. PO všech rituálech se zazpívalo Hajduli a šli jsme hajat.                                                                                                                   (za JSVD Kamča)

Den poslední, 15. (sobota 13. 8.)

Náš poslední den jsme začali budíčkem a sprchou. Z Kremžského potoka jsme se vrátili na snídu v podobě chlebů s povidlem. No a pak nastal čas balit. Nejdříve makačí stany, pak spac, umýt erár a nakonec žrac a plachtu. Když bylo vše naloženo do vozíků, odebrali jsme se do Třísova k Autobusu. U něj proběhlo focení a následoval odjezd směr Praha. Taky jsme zdlábli rohlíky se šunkou a sýrem a udělali ankety. Jak se cíl závratnou rychlostí (cca 80 km/h) blíží, začíná loučení. Milá Suchá Noho, máme tě rádi a příští rok pa!                                                  (za Homelessáky s láskou Majda)

 

ANKETY:

 • NEJLEPŠÍ VEDOUCÍ: Klára: //////////, Prťka: //////, Honza: /////, Cipís: ///, Dita: //, Mlyeko: /, Vašek: /
 • NEJLEPŠÍ TÁBOŘIŠTĚ: Zubří: ////////////////////////, Dívčák: ////
 • NEJHORŠÍ KADIBOUDY: Trojka: ///////////////////////////, Dívčák: /
 • NEJLEPŠÍ JÍDLO: hambáče: ///////////////////, sýrová omáčka: /////, slaná voda s noky: //, chilli noc carne: /
 • NEJHORŠÍ JÍDLO: Slaná voda s noky: ////////////////, žádné: ///////, chleba s marmeládou: ////
 • NEJLEPŠÍ PÍSNIČKA: Jdem zpátky do lesů: //////////, Sherlocku zapal si lulku: ////////, Krabička cigaret: //////, jasná zpráva: ///, Giorno’s theme (Jojo): //
 • NEJHORŠÍ PÍSNIČKA: Mařenka: ///////////////////////, Giorno’s theme: /////
 • NEJLEPŠÍ DEN: Makačák: ///////////////////////, Den v Krumlově (hráli sme to hledání náhrdelníku a sbírání razítek): //, čtvrtý: /, bazénový: /
 • NEJLEPŠÍ LODIVOD: Leni: //////, Kami: ////, Ondra: ///, Jani: ///, Lucka: //, Majda: /
 • NEJLEPŠÍ ETAPA: Spolí – Zubří: //////////////, Zubří – Dívčák: /////////, Trojka – Spolí: ////, Vyšák – Trojka: /
 • NEJLEPŠÍ HRA: Volejbal s celtou: /////////////////, Ahoj Pepo: ////////, klíčové trixeso: //, Hledání Viktoriina náhrdelníku: /
 • NEJLEPŠÍ MAKAK: Já: //////////, Ondra: ///////, Janička: ///, Míša: //, Anežka: /, Leni: /
 • ZÁSADNÍ DOTAZ: Bára: //////////////////////////, Matěj: //
 • TÉMA NA PŘÍŠTÍ ROK: Piráti z Karibiku: //////////////////, Shrek: ///////, Pravěk: /

 

Lodní deník i makačí anketu pečlivě a včetně všech stylistických i gramatických chyb přepsali a zcenzurovali Tonda a Dita.